Izolacja przeciwwilgociowa i przeciwwodna fundamentów

Izolacja fundamentów

Izolacja fundamentów jest najczęściej występującym rodzajem hydroizolacji w budynkach mieszkalnych, przemysłowych i użyteczności publicznej. Podstawowy podział rodzajów uszczelnień przeciwwodnych jest taki, że izolacja fundamentów to może być izolacja przeciwwilgociowa jaki i znane i stosowane są izolacje przeciwwodne opisane poniżej. Często izolacje przeciwwodne jako izolacje fundamentów działają jednocześnie jako izolacja przeciwwilgociowa.

Izolacja przeciwwilgociowa

Często w budynkach wystarczająca okazuje się izolacja przeciwwilgociowa, to jest izolacja, która zapobiega przedostawaniu się prze przegrody budowlane wilgoci kapilarnie, ale w przypadku napierającej wody gruntowej lub wody pod ciśnieniem hydrostatycznym może okazać się nieskuteczna. Typowa izolacja przeciwwilgociowa to bariery hydrofobowe powstałe przez nanoszenie impregnatów przeciwwilgociowych lub izolacja pozioma w postaci iniekcyjnej, gdzie w murze nawierca się dwa rzędy otworów i wlewa płyn iniekcyjny na przykład Hydrostop-Iniekcyjny mieszany z wodą lub Hydrostop-Płyn Iniekcyjny.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów

W pomieszczeniach piwnicznych wybudowanych z cegły izolacja przeciwwilgociowa fundamentów powinna być wykonana na etapie budowy, a w ostateczności jest tworzona/odtwarzana w trakcie eksploatacji budowli. Najkorzystniej wykonać jest ściany kondygnacji podziemnej z betonu i wtedy izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest jednocześnie niedrogą i skuteczną izolacją przeciwwodną. Natomiast w przypadku istniejących już budynków ze ścianami piwnicznymi wykonanymi z cegły izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest znacznie trudniejsza i kosztowniejsza do wykonania.

Izolacje przeciwwodne

Izolacje przeciwwodne są zazwyczej ze swej natury również izolacjami przeciwwilgociowymi. Innymi słowy izolacje przeciwwodne nie dopuszczają do przedostania się przez przegrodę budowlaną zarówno wody pod ciśnieniem hydrostatycznym jak i wody kapilarnie wędrującej przez pory większości materiałów budowlanych. Chociaż izolacje przeciwwodne są funkcjonalnie skuteczniejsze, to nie musi oznaczać, że są droższe od izolacji przeciwwilgociowej, a wręcz przeciwnie! Prawie zawsze izolacje przeciwwilgociowe są droższe od izolacji przeciwwodnych. Izolacje przeciwwodne są stosowane w zależności od rodzaju podłoża w różnych postaciach jako izolacje fundamentu. Są to posypki z materiału uszczelniającegocienkie wyprawy nanoszone techniką malarską ręcznie lub agregatem, zaprawy uszczelniające, kliny lub plomby z cementu szybkowiążącego, folie w płynie, czy w końcu maty penetrujące strukturę wylewanego betonu.

izolacje przeciwwodne posypka z mieszanki 203

Fot. 1: Powierzchnia zbrojenia płyty dennej otoczonej ścianami szczelinowymi. Widoczne worki materiału Hydrostop-Mieszanka nr 203 do wykonania krystalizującej hydroizolacji spodu płyty dennej.

Izolacje fundamentów

Podsumowując, izolacje fundamentów można wykonywać wieloma różnymi sposobami zależnie od stopnia zagrożenia wodą i rodzaju uszczelnianego podłoża.

Przejdź do Listy naszych produktów lub skontaktuj się z Doradcą.