Strona głównaseparator graficznyPrezentacjeseparator graficznyRemonty ścian zawilgoconych
Przycisk drukowania

Remonty ścian zawilgoconych

Do firmy Hydrostop zwracają się o pomoc w zakresie uszkodzeń budynków klienci prywatni i instytucjonalni od wielu lat. Uszkodzenia budynku pojawiają się często na ścianach piwnic, dolnych częściach ścian parteru, ale i w niektórych budowlach uszkodzenia występują na wyższych kondygnacjach.  Jednak zanim się zastosuje konkretny produkt to warto poznać bliżej zagadnienia zwiazane z ochroną budowli.

Stan budowli

Najczęstszym objawem zawilgocenia ścian jest pojawianie się na tynku plam i wykwitów przypominających liszaje. Często w pomieszczeniu występuje odczucie wilgoci w powietrzu, zimna oraz charakterystycznego piwnicznego nieprzyjemnego zapachu. Z czasem w miejscu wykwitów powstają na scianie otynkowanej wybrzuszenia, odspaja się farba, a następnie tynk staje się słaby, rozsypuje się i spada na podłogę.

Wykwity na murze
Fot. 1: Wykwity na ścianie w piwnicy.

Główne przyczyny złego stanu budowli z zawilgoconymi ścianami

Podstawowym problemem ujawniającym się w zawilgoconych budowlach są błędy projektowe, gdzie konstruktor nie przewidział materiałów i rozwiązań technicznych, które byłyby odporne na podwyższone narażenie na zawilgocenie lub napór wody. Powszechnym jest błąd polegający na stosowaniu tynków gipsowych i cementowo wapiennych a nie wodoszczelnych  w miejscach rarażonych na wilgoć. Błędem jest posadawianie budynków na ławach (a nie płytach fundamentowych) tam gdzie występują grunty gliniaste - słabo przepuszczające wodę opadową. Do tego dochodzą kwestie ochrony przed naporem wilgoci i wody od zewnątrz i utrzymanie odpowiedniiego poziomu wilgotności wewnątrz budowli. Oczywiście nie chodzi tu o jednorazowe przewietrzenie ogrzanym powietrzem, ale chodzi o działania, które skutecznie i na stałę obniżą poziom wilgoci w pomieszczeniu. Takie działania efektywnie przywracają funkcjonalną użyteczność budowli.


Działania renowacyjno-remontowe

  • Pierwszym krokiem jest oczyszczenie ściany ze zdegradowanego tynku, a w tym trzeba usunąć wykwity solne. Oczywiście nie ma sensu nakładać produktu grzybobójczego na odpadający tynk. Do końcowej fazy czyszczenia warto użyć tak zwanej tarczy diamentowej na diaksie z regulowanymi obrotami. Z wypożyczalni można wynająć tak zwany GBR. Fugi między cegłami podebrać na około 1cm.
  • Ścianę uszczelnić odtwarzając tynk, izolację poziomą i izolację pionową w murze łączonym zaprawą cementowo-wapienną przy użyciu produktu Hydrostop-Iniekcyjny.
  • Często zagrzybienie dolnych części parteru jest związane z brakiem ocieplenia ścian z zewnątrz, co można poprawić stosując cokół ocieplający ze styropianu.
  • Jeśli wilgoć i grzyb pojawiają się w narożnikach pomieszczeń, a w szczególności pierwsze piętro i powyżej, to cały budynek należy ocieplić z zewnątrz wełną mineralną lub styropianem grubości minimum 8cm.
  • W piwnicach można ograniczyć dostęp wilgoci do pomieszczeń przez zamalowanie posadzki i ścian Hydrostopem-Impregnatem Epoksydowym.
  • Należy udrożnić przewody wentylacyjne, wykonać "Z-ki" nawiewne, a w pomieszczeniach gdzie nie ma takiej możliwości zamontować rury wentylacyjne z wentylatorami wymieniającymi stale, lub kilka razy na dobę powietrze.
  • Jeśli zagrzybienie i zawilgocenie dotyczy piwnic, to dookoła budynku grunty powinny sprzyjać odpływaniu wody po spadku od budynku. Warto wykonać opaskę betonową wokół zewnętrznej ściany budynku, a wodę ze spustów rynnowych odprowadzić na odległość co najmniej 2m od  budynku.

Po odtworzeniu izolacji poziomej Hydrostopem
Fot. 2. Po odtworzeniu izolacji poziomej Hydrostopem-Iniekcyjnym.

Przedstawione powyżej kompleksowe rozwiązanie problemów związanych z odgrzybianiem jest trwałe (trwałość co najumniej 5 lat gwarantowana) jak i niezbyt kosztowne. Tynk wykonany z Hydrostopu-Iniekcyjnego jest trwalszy niż tak zwany tynk renowacyjny, który zazwyczaj degraduje się po 2 lub 3 latach.

W przypadku starych ścian murowanych na zaprawie wapienno-piaskowej (słabej zaprawie o kolorze jasnożółtym) do  wykonania iniekcji zaleca się użyć Hydrostop-Płyn Iniekcyjny do odtworzenia izolacji poziomej i Hydrostop-Iniekcyjny do odtworzenia izolacji pionowej.

W przypadku ogrodzeń klinkierowych powierzchnię można ochronić przed zamaczaniem wodą opadową przez zaimpregnowanie jej produktem Hydrostop-Przezroczysty. Zwykle taki mur klinkierowy powinien mieć osobną izolację od strony fundamentu żelbetowego, a wierzch muru osłania się zwykle szczelnym daszkiem posiadającym kapinosy.

Mur zaimpregnowany Hydrostopem-Grzybobójczym i Hydrostopem-Przezroczystym
Fot. 3: Mur zaimpregnowany Hydrostopem-Grzybobójczym i zaimpregnowany przed wodą opadową Hydrostopem-Przezroczystym

Większa ilość wskazówek i rusunków dotyczących projektowania izolacji znajduje się w Poradniku Stosowania Materiałów Hydrostop.

Na wybranych obiektach Firma Hydrostop wykonuje również usługi opisane powyżej, tel. 500-717007.

Tekst przygotował dr inż. Paweł Grzegorzewicz

Projektanci
Wykonawcy
Wykonawstwo - Hydrostop 3
Ukryj/Odkryj Menu
Newsletter: Przycisk OK

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Szczegóły