Uszczelnienie przepustów rur kanalizacyjnych, wody, kabli

Rury zazwyczaj uszczelnia się Hydrostopem-Elastycznym Zbrojonym i Hydrostopem-Superelastycznym. Występuje kilka czynników związanych ze sposobem uszczelniania przepustów przez ściany:
  • We wszystkich przypadkach rury stalowe powinny być oczyszczone i pokryte powłoką antykorozyjną, a rury z tworzywa zmechacone papierem ściernym na odcinku uszczelnianym.
  • Jeśli ściana jest budowana po przeprowadzeniu rury i jeśli rura ma być osadzona na sztywno, to przygotowaną rurę należy zalać betonem. Jeśli rura ma być ruchoma, to należy dać wkładkę dystansową, np. owinąć kilka razy folią lub założyć koszulkę termoizolacyjną.
  • Jako rury nieruchome można zazwyczaj traktować rury z tworzywa o średnicy <120mm oraz rury stalowe o średnicy do 35mm pod warunkiem, że tuż za ścianą rura zakręca i biegnie przynajmniej 1m wzdłuż ściany na głębokości poniżej 1,3m pod powierzchnią gruntu. Przepusty takich rur można uszczelniać Hydrostopem-Superelastycznym (jako ostatnią nakładaną warstwą uszczelniającą). Pozostałe rury należy uszczelniać jako ruchome Hydrostopem-Elastycznym Zbrojonym.
  • Jeśli przepust w ścianie ma średnicę zdecydowanie większą niż sama rura (różnica średnic >10mm), to zakłady tkaniny zbrojącej należy zwiększać od wartości 5cm wzwyż.
  • Zazwyczaj w miejscu wychodzenia ze ściany rury obsadzonej na sztywno wykuwa się rowek pod klin (albo rowek pozostawiony jest na etapie betonowania). Następnie układa się klin z Hydrostopu-Zaprawy Wodoszczelnej.
  • Na rury z polietylenu dodatkowo świeżo po uszczelnieniu dodaje się opaskę zaciskową.
  • Uszczelnianie przy naporze wody wykonuje się kładąc na spód rowka wokół rury plombę z Hydrostopu-Fix.
  • Rury o średnicy poniżej 25mm z możliwością ruchu mogą wymagać dodatkowego pierścienia pogrubiającego wykonanego np. z tulei z PVC z uszczelnieniem między tuleją a rurą wykonanym z użyciem kitu silikonowego. Pierścień ułatwia położenie Hydrostopu-Elastycznego Zbrojonego, gdy średnica pierścienia wynosi na przykład 50mm.

Rys. 1. Przepust rury zalanej betonem na sztywno (rura stalowa przed zalaniem betonu musi być oczyszczona i pomalowana antykorozyjnie, a rura z tworzywa sztucznego zmechacona papierem ściernym): 1-ściana betonowa, 2-plomba z Hydrostopu-Fix jeśli w trakcie uszczelniania wypływała woda, 3-klin z Hydrostopu-Zaprawy Wodoszczelnej, 4-ostatnia uszczelniająca warstwa z Hydrostopu-Superelastycznego [2kg/m2] lub gdy zachodzi obawa o poruszenie się rury to warstwę tą wykonuje się z Hydrostopu-Elastycznego Zbrojonego, 5-mineralna, penetrująca powłoka Hydrostop.

Rys. 2. Przepust rury uszczelniany elastycznie (rura stalowa musi być oczyszczona i pomalowana antykorozyjnie, a rura z tworzywa sztucznego zmechacona papierem ściernym w miejscu uszczelniania): 1-ściana betonowa, 2-wypełnienie otuliną, gąbką lub pianką poliuretanową elastyczną między rurą a ścianą, 3-poszerzenie wypełnienia np. pianką elastyczną, 4-Hydrostop-Elastyczny Zbrojony z zakładem 10cm na powierzchnię betonu i około 5cm na rurę, 5-mineralna powłoka wodoszczelna na powierzchni betonu.